Практичний психолог: Зозуля Марія Федорівна
Професійне кредо:
"Кожна людина унікальна, неповторна.
Ми прийшли на цю планету для того, щоб виразити себе, а не для того, щоб стати схожим на когось".
Вітаю, шановні колеги, батьки, діти та гості сайту!
Основне завдання шкільного психолога — сприяти психічному та особистісному розвитку дітей, надати допомогу всі учасникам навчально-виховного процесу: учням, батькам, вчителям.
Толерантність врятує світ!
16 листопада відзначають Міжнародний день толерантності. У сучасному світі вона є нормою й основою будь-яких здорових відносин. Це – ставлення, що формується на визнанні універсальних прав і основних свобод людини.
Цього тижня у Дацьківській гімназії відбулися різноманітні заходи присвячені цьому дню. Практичний психолог Зозуля М.Ф. разом з педагогом-організатором Мідик Н.Л. залучили учнів 1 – 6 класів до перегляду відеоматеріалів. Діти з великою цікавістю переглянули казку про толерантність, повчальні мультфільми «Доброта», «Не треба ображати друзів», "Як зрозуміти іншого", відеоролики «Про доброту та дружбу», «Толерантність починається з мене», провели гру "Так чи ні" і прийшли до висновку, що у ставленні до інших людина повинна бути толерантною, а саме - терпимою, співчутливою, щиросердною й повинна розуміти іншого.
Родзинкою та несподіванкою була хвилинка позитиву «Комплімент кожному». Також учні виготовили «Квітку толерантності» на пелюстках якої записали розуміння слова «Толерантність».
Будьмо толерантними і пам’ятайте: «Толерантність врятує світ!»
СТОП. Булінг!
Чужа душа – то, кажуть, темний ліс.
А я кажу: не кожна, ой не кожна! Чужа душа – то тихе море сліз. Плювати в неї – гріх тяжкий, не можна. Л.Костенко
«Біла ворона», «гидке каченя», «не такий, як усі», «вигнанець», «зайва ланка»... Саме так почувається той, хто стає жертвою цькування в колективі. Це явище ще називають запозиченим з англійської мови словом «булінг».
Звичайно, булінг, як і хворобу, краще попередити, ніж боротися з нею, коли вона уже з’явиться.
Сьогодні психологічна служба провела профілактичне заняття «СТОП. Булінг!» з учнями 6 класу. Під час цього заняття особливу увагу зупиняли на відмінностях булінгу від конфліктів чи сварок. Розповідали й про види булінгу. Переглядали відеоматеріали: мультфільми, соціальний відеоролик та обговорювали їх. Також висловлювали власні думки щодо прочитаних прислів’їв.
«Булінг – це ситуація, яка може статися з кожним. Головне – не бути байдужим, ні батькам, ні однокласникам».
09.10.2024 р.
Товариство Червоного Хреста України
Сьогодні до нашої гімназії завітали представники Товариства Червоного Хреста України. Були запрошені психологічною службою (Зозулею М.Ф. та Буткою Л.Ф.) та вчителем біології (Пйонтковською М.М.)
Провели інформаційну сесію про історію, принципи, цінності та діяльність Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця лідери волонтерів Яворівської районної організації товариства Червоного Хреста України Степан Байдала та голова організації Ірина Байдала.
"16 днів проти насильства"
Щорічно з 25 листопада по 10 грудня проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства».
З метою створення безпечного освітнього середовища у закладі, запобігання вчинення дітьми злочинів, правопорушень, проявів булінгу в освітньому просторі, формування позитивних соціальних установок, попередження вживання алкогольних, наркотичних речовин, тютюнових виробів. У Дацьківській гімназії психологічною службою (практичним психологом Зозулею М.Ф., та соціальним педагогом Буткою Л.Ф.) було проведено з учасниками освітнього процесу такі заходи:
STOP. Bullying
Сьогодні серед учнівської молоді надзвичайно загострилася проблема насильства, здійснюваного самими дітьми одне до одного.
Останніми роками визнано поширення в освітній практиці такого явища, як шкільний булінг. 04.12.2023 р. практичний психолог Зозуля М.Ф. провела заняття з шестикласниками на тему: «Stop. Bullying». Метою якого – ознайомити учнів з поняттям булінгу, його видами та проявами; розвивати навички конструктивного вирішення ситуацій, толерантного спілкування між учнями; формування ставлення до булінгу як до негативного явища у суспільстві.
Молодь обирає життя
1 грудня вся світова спільнота відзначає Всесвітній День боротьби зі ВІЛ/СНІДом. Цього дня людство згадує про те, яку серйозну загрозу для життя людей несе ця глобальна проблема.
Сьогодні (01.12.2023 р.) психологічною службою (Зозулею М.Ф. та Буткою Л.Ф.) разом з вчителем біології Пйонтковською М.М. було проведено тренінгове заняття «Молодь обирає життя», присвяченій одній із найважливіших проблем з учнями 6,8 та 9 класів.
Головною метою тренінгу було актуалізувати й поповнити базові знання про ВІЛ/СНІД, усвідомити зв’язок між способом життя і ризиком інфікуватися, розвивати вміння уважно ставитися до свого здоров’я; формувати толерантне ставлення до ВІЛ-інфікованої людини, виховувати ставлення до здоров’я як до найвищої цінності.
Мій улюблений світ - без насильства
У рамках всеукраїнської акції "16 днів проти насильства" психологічною службою Зозулею М.Ф. та Буткою Л.Ф. було проведено годину спілкування «Мій улюблений світ без насильства» з учнями 2 класу.
Мета: розпізнавати насильство, не допускати насильства, вміти захиститись від насильства.
«Ти як? Повертаємось до школи!»
День психічного здоров’я або ментального здоров’я у світі та в Україні відзначається щороку 10 жовтня. Свято покликане звернути увагу на проблеми, пов’язані з психічним станом людини та підтримки людей з подібними захворюваннями.
Учні 6 класу та 9 класу Дацьківської гімназії переглянули відео Всеукраїнського уроку з ментального здоров’я «Ти як? Повертаємось до школи!».
Після перегляду відеоуроку учні разом з практичним психологом Зозулею М.Ф. та соціальним педагогом Буткою Л.Ф. обговорили як зберегти психічне здоров’я, виконували вправи для покращення ментального здоров’я.
«Мій улюблений світ – без насильства»
26.09.2023р. практичним психологом Зозулею М.Ф. було проведено заняття з елементами тренінгу «Мій улюблений світ – без насильства» з учнями 5 класу.
Обговорювали важливу тему – тему насильства та жорстокості серед учнів. А саме про явище, яке має назву булінг.
П’ятикласники дізналися, що це таке, які бувають форми булінгу. Що робити, якщо вони або хтось інший став об’єктом цькування, і як виходити з такої ситуації.
Наприкінці заняття учні зробили висновок, що #булитинекруто! Зовсім не круто! Було б набагато ліпше, якби люди замість булінгу робили щось добре один для одного.
Тому, запам’ятаймо правило, яке називають Золотим «Усе, що хочете аби робили вам люди, те робіть їм і ви».
Всеукраїнська акція
"16 днів проти насильства"
Щорічно з 25 листопада по 10 грудня проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства».
З метою створення безпечного освітнього середовища у закладі, запобігання вчинення дітьми злочинів, правопорушень, проявів булінгу в освітньому просторі, формування позитивних соціальних установок, попередження вживання алкогольних, наркотичних речовин, тютюнових виробів, психологічною службою (практичним психологом Зозулею М.Ф., та соціальним педагогом Буткою Л.Ф.) було проведено з учасниками освітнього процесу такі заходи:
конкурс малюнків «Ми за життя без насильства»; (1 – 6 кл.)
година спілкування «Насильству. Ні!» (2 кл.)
година спілкування «Я прийшов у цей світ, щоб мене любили»; (4 кл.);
заняття- гра «Права дітей» (5 – 6 кл.);
анкетування «Що я знаю про ВІЛ/СНІД» (7 -8 кл.)
тренінг «СТОП! – БУЛІНГ» (8 кл.);
виготовлення та розповсюдження буклетів «СТОП! Булінг» (9 кл.).
"Ти і я - одна сім'я"
04.11.2022р. психологічною службою (практичним психологом Зозулею М.Ф.) було проведено розвивальне заняття «Ти і я – одна сім’я» з першокласниками. Метою заняття було визначити загальну емоційну атмосферу в класі; сприяти згуртуванню класу; розвивати увагу, дрібну моторику; розвивати вміння розрізняти погані та добрі вчинки; виховувати шанобливе ставлення до інших.
Під час заняття учні грали гру «Так» чи «Ні»; дидактичну гру «Якщо я людина, то повинен…» перевіряли чи вміють діти розрізняти погані і добрі вчинки, як засвоїли правила поведінки; вправу «Мій настріій» - визначати загальну емоційну атмосферу в класі; вправу «Кошик з квітами». Також на занятті було використано цікавий танець «Руханка» для покращення настрою, підвищення працездатності, уваги, зняття м’язового та розумового напруження. Заняття пройшло відмінно, діти отримали масу позитивних емоцій.
Війна в Україні
Війна приносить в життя дітей втрату, невизначеність, активізує страх та тривогу. Діти втрачають звичну повсякденність та впорядкованість життя. Зазвичай відчуття безпеки та захищеності діти шукають у своїх батьків.
Пропонуємо переглянути декілька відеороликів щодо того, як підійти до розмови з дитиною про війну.
Профілактика стресу. Як допомогти собі та іншим під час війни?
Зараз ми можемо відчувати найрізноманітніші емоції: від оптимізму та надії до шоку та заперечення. Переживань може бути багато, але відчувати будь-яке з них абсолютно нормально!
Якщо ви помітили, що ваша близька людина не може справитися з якоюсь складною емоцією, ви можете спробувати допомогти.
❗️Однак важливо пам’ятати: перед тим, як допомагати іншим, подбайте про себе і свій психологічний стан.
Ділимося порадами Тамари Забашти — консультанта ініціативи Angels, лікаря-психолога з досвідом роботи з ПТСР (Посттравматичним стресовим розладом), як допомогти собі та іншим справитися зі стресом та тяжкими переживаннями.
Профорієнтація
Проблема профорієнтації є нагальною для випускників/ць шкіл, адже згідно статистиці, 33% молодих людей в Україні працюють не за спеціальністю. До того ж, активні зміни в світі формують нові тренди на ринку праці, що обов’язково торкнуться вже цьогорічних абітурієнтів/ок. Тож більшість старшокласників/ць задається питанням: як обрати цікаву та сучасну професію, яка буде затребуваною?
Цього року учні 9 класу брали участь у мотиваційному інтерактивному онлайн -уроці з профорієнтації "твоя суперпрофесія". Урок відбувся 17.12.2021 р. о 12 год. і транслювався на Youtube каналі фонду Ріната Ахметова.
Також девятикласники брали участь у профорієнтаційному уроці "Година майбутнього", 21.12.2021 р. о 10.30. Захід реалізується за підтримки компанії «Нафтогаз» та Центру «Розвиток КСВ» (ініціатива Дівчата STEM).
Тренінг "Не дай СНІДу шанс" з учнями 8 -9 класів. Дацьківський ЗЗСО І - ІІ ступенів
Міжнародний день прав людини
Година психолога "Ти особливий" (5 клас)
Мультфільм
"Безпечна поведінка з незнайомцями"
На прикладі історії Дарини та Сашка діти дізнаються, що робити, якщо незнайомець запрошує до себе, пропонує погратися і здається дуже милим? Мультфільми, які ви можете використати на уроці або виховній годині для дітей 1-4 класів. Ці мультфільми перекладені в межах серії відео для дітей щодо правил захисту себе від насильства і доступною мовою розкажуть дітям про основні правила безпеки.
Булінг
Однією з найактуальніших тем на сьогодення є тема Булінгу, тема насильства та жорстокості серед учнів.
Психологічною службою було проведено ряд заходів присвяченій цій темі.
Година спілкування "Булінгу.Ні!" 6 кл.
Бесіда "Профілактика булінгу в шкільному колективі" 4- 5 кл.
Профілактика булінгу в шкільному колективі. 8 кл.
Виготовлення буклетів "СТОП! Булінг!" 9 кл.
Це історія про їжачка на ім’я Генріх, який уперше прийшов до нового класу. Він би з радістю подружився з однолітками, однак спілкуватися і гратися йому заважають колючки, через які він і сам страждає.
Минає час, і напередодні Різдва Генріх помічає, що однолітки шепочуться і сміються за його спиною. Коли засмучений їжачок виходить на шкільне подвір’я, його чекає несподіванка – подарунок від однокласників, завдяки якому вони зможуть дружити і гратися!
14.11.19 р. у Дацьківській ЗОШ І-ІІ ст. психологічною службою Зозулею М.Ф., Буткою Л.Ф.,і заступником з НВР Восух Н.В. було проведено психолого-педагогічний тренінг «Як допомогти учням долати труднощі».